Velenjska občina je na pobudo OZVVS Velenje v soboto 12. 6. 2021 ob Velenjskem jezeru na prireditvenem prostoru Vista gostila vseslovensko srečanje veteranov vojne za Slovenijo. Veterane so nagovorili predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo generalmajor Ladislav Lipič, predsednik Zveze policijskih veteranskih društev Sever dr. Tomaž Čas, predsednik Zveze slovenskih častnikov dr. Alojz Šteiner in župan MO Velenje Peter Dermol. V popoldanskem delu programa so si obiskovalci ogledali reševanje s policijskim helikopterjem, vaje s psi in gašenje s helikopterjem Slovenske vojske. Zainteresirani so se lahko preizkusili tudi v lokostrelstvu in pridobili informacije o vojaških poklicih. Na ogled so bili postavljeni tehnični zbor vojske in policije z različnimi modeli lovskih letal in letalnikov ter druga raznovrstna vojaška in policijska oprema. Prireditev sta popestrila Orkester Slovenske vojske in Policijski orkester.
Povrniti je treba zaupanje v državo
Generalmajor Ladislav Lipič je med drugim dejal, da je moralna dolžnost veteranov opozarjati na družbene odklone, pred katerimi tudi naša država ni varna. Prav je, da smo kritični do njih, čeprav smo izgubili zaupanje v enotnost. Slovenijo skozi čas je ocenil takole:
«Pričakovali smo, da bo nova država boljša, kot je bila tista, v kateri smo do tedaj živeli. Kazalo je dobro. Strateški cilji so se uresničevali, postali smo člani Združenih narodov, člani UE, NATA, OVSE in drugih mednarodnih organizacij. Tudi gospodarstvo je zacvetelo. Imamo izjemne športnike, ki so ponesli zgodbe o uspehu v svet. Žal so se zgodile stvari, ki nam niso v čast in o katerih je treba govoriti. Veterani vojne za Slovenijo in člani veteranskih društev Sever smo tisti, ki imamo pravico, da povemo, da želimo živeti v drugačni državi. Ne v državi, kjer prevladuje korupcija, različnost pred zakonom, kjer se človeško dostojanstvo ne upošteva, kot velevajo norme, kjer se vse javno prodaja, kjer so vodnim viri v zasebni lasti. Vse to je tisto, kar nas moti. Preveč je sovražnosti in delitev. Politična kultura je drugačna, kot smo je bili vajeni, in na to moramo opozoriti. Mi smo svojo dolžnost do države opravili, pripravljeni smo bili dati življenja, kar je bila izkazana ljubezen do domovine, za katero nismo zahtevali nobenih dodatkov in bonitet, saj se ljubezen do domovine ne plačuje, temveč živi,« je razmišljal Lipič.
Zdi se mu tudi, da je rešitev za našo državo možna, a gre za dolg proces.
»Treba je povrniti zaupanje v to, kar smo žel - da živimo v urejeni in demokratični državi. Veterani lahko samo opozarjamo. Moja ocena je, da morajo politiki, ki odločajo, ubrati nov pristop in drugačen način.«
Žal je tako, da se vsi cilji ne morejo vedno uresničiti
Na govorniški oder je stopil tudi predsednik Zveze slovenskih častnikov dr. Alojz Šteiner, ki je izrazil veselje, da tisto, kar je bilo ustvarjeno pred tridesetimi leti, ni šlo v pozabo:
»Ponosen sem na to, kar nam je uspelo narediti, žal so tudi stvari, ki jih nismo uspeli. Najbrž je tudi v življenju posameznika in družbe tako, da se vsi cilji ne morejo uresničiti.« Poudaril je tudi, da so njihovi člani še vedno enotni. Večina njih je bila takrat na vodstvenih mestih. Kot častniki in podčastniki so pomagali voditi osamosvojitveni vojni, kar se je ohranilo do današnjih dni. »Ponosen sem na to, da ni bilo več žrtev, in to, da sem tudi sam vojni čas preživel. Člani smo ostali in še vedno vztrajamo v organizaciji.«
Policija mora ne glede na usmeritve paziti, da ravna v skladu z zakoni
Predsednik Zveze policijskih veteranskih društev Sever dr. Tomaž Čas se je v svojem govoru dotaknil tudi pravne države in varnosti posameznikov. Izpostavil je, da je policija vedno delala po predpisih, zakonito in strokovno, a da je bil vpliv politike po svoje vedno prisoten, saj parlament sprejema zakonodajo.
»V tem smislu je tudi policija politična. To, kar se dogaja danes, pa ni v največjo last državi Sloveniji. Tudi to, da se policija zlorablja. Izkazalo se je – na kar so strokovnjaki že opozarjali – da predpisi o policijski uri niso bili nujni. Zdaj se je izkazalo še, da je bilo to neustavno in nezakonito. Zato sem v svojem govoru poudaril, da mora policija ne glede na to, kakšne so usmeritve, paziti, da ravna v skladu z zakoni, da spoštuje človekove pravice in temeljne svoboščine in je tista, ki mora skrbeti za pravno državo.«
Želijo si, da prihodnost zakrpa vsa družbena nasprotja
Prisotne je pozdravil tudi župan MO Velenje Peter Dermol, ki je spomnil na to, da gre za dogodek, ki je omogočil druženje vseh, ki se spominjajo časov, od katerih je minilo že trideset let.
»Ponosni smo, da so organizatorji sprejeli vabilo in prišli v Velenje, kjer znamo spoštovati pretekle vrednote, se jih spominjati ter izkušnje uporabljati pri ustvarjanju naše prihodnosti. Zdi se mi pomembno, da tako izkažemo spoštovanje do vseh, ki so se takrat borili, da spomin ohranjamo in teh grozot nikoli več ponovimo. Tudi na strani zmagovalcev so vedno žrtve, vsaka žrtev je nepotrebna, zato je prav, da to spoštujemo in ustvarjamo prihodnost, ki bo zakrpala vsa družbena nasprotja, ki so se pojavila,«
je povedal župan, ki je spomnil na to, da je bilo v Šaleški dolini veliko aktivnosti, ki so pomembno vplivale na sedanjost.
"Če se takrat ne bi znali poenotiti in stopiti skupaj, tudi teh zgodb o uspehu danes ne bi bilo.«
Zapisala: Jasmina Škarja
Avtor fotografij: Bojan Čampa