V organizaciji Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Velenje in Območnega združenja slovenskih častnikov Velenje je 12. novembra v Velenju potekal 19. memorial Jožeta Ervina Prislana, ki je bil letos simbolnega pomena in ga vsako leto pripravljajo v spomin na človeka, ki je bil ves čas delovanja povezan z nalogami in s funkcijami na področju obrambnih priprav in obrambi domovine. Memorial je potekal s streljanjem na elektronske tarče z zračno puško standard, stoje, na strelišču Mrož v Velenju v izvedbi članov strelske družine Mrož.
Strelci in strelke so dosegli dobre rezultate in bili nagrajeni z priložnostnimi medaljami in pokali. Priznanja je na povabilo organizatorja podeljevala Andreja Katič, predsednica KODVOS Velenje ter predsednik Pokrajinskega odbora za Štajersko, Dare Sevšek. Po končanem uradnem delu Memorialnega tekmovanja smo udeleženci prisluhnili predstavitvi nastanka SC 91 in Parka državnosti, ki ga je podal Miran Ahtik. Druženje smo zaključili s pripravljenim golažem in pokušino Martinovega vina.
Predstavniki organizatorja, so kot vsako leto, položili spominsko cvetje na grob poveljnika 89. OŠTO Velenje
Rezultati, več...
Kdo je bil Jože Ervin Prislan?
Jože Ervin Prislan je bil član IS Skupščine občine Velenje, zadolžen za obrambne in notranje zadeve. Kasneje je bil na mestu poveljnika 89. OŠTO Velenje kjer je znal ustvariti homogeno štabno ekipo. Zaupane so mu bile tudi naloge v osmem Pokrajinskem poveljstvu zahodno Štajerske pokrajine v Celju in kasneje v Velenju, naloge poveljnika v Območnem štabu TO za Velenjsko-Mozirsko področje. V času razdruževanja nekdanje skupne države Jugoslavije in osamosvojitvene vojne za Slovenijo je sprejel kar nekaj pomembnih odločitev: pisni upor proti predaji orožja iz skladišč TO Velenje, prestavitev orožja in pomembne opreme v tajna skladišča na različne lokacije posameznih skrbno izbranih kmetij po več krajih na našem področju, izdal je povelje za blokado morebitnega desanta ob letu helikopterja JLA iz smeri Paški Kozjak-Uršlja gora, sodeloval pri predaji helikopterja Gazela slovenski vojski in zaščiti pilotov in njunih družin. Dogodek je imel velik moralni pomen za TO in ga označujejo za nastanek slovenskega letalstva. Izpostaviti velja še dogodke v Logarski dolini in operacijo Pavličevo sedlo z osvoboditvijo ostalih mejnih stražnic, ki je bila izpeljana strogo profesionalno in je pripadnike JLA prisilila v predajo in napotitev velenjske TO v Dravograd za preprečitev prodora enote JLA na smeri Maribor-Dravograd. Po vojni za Slovenijo je delo nadaljeval v enotah SV in generalštabu SV, kjer je opravljal častniške dolžnosti samostojnega pomočnika za zdravstveno načrtovanje in usposabljanje. Poleg službe je opravljal tudi pomembne naloge v veteranski in častniški organizaciji in bil član prvega najvišjega organa Združenja veteranov vojne za Slovenijo.